020560056 ring fackets hjälptelefon

Första majfirande Örebro och Värmland län 2019

1 maj 2019 Trygghet, demokrati, sammanhållning


Publicerad Uppdaterad
Kopiera länk för delning

 

 

Första majfirande Örebro län 2019
Örebro, samling 14,30, avmarsch 14,45, tal 15,15
Plats: Stortorget
Huvudtalare Lena Rådström Baastad

Kumla, samling 12,30 Folkets Hus, avmarsch 12,40, tal 13,10
Plats: Torget
Huvudtalare: Karin Sundin

Hallsberg, samling 14,00 utanför kommunhuset, avmarsch 14,15, tal 14,30
Plats: Folkets Plätt (gamla Folkets Hus-tomten)
Huvudtalare: Lars Stjernkvist

Askersund, samling 13,00 Hamnen, avmarsch 13,15, tal 13,30
Plats: Torget (alt Sjöängen)
Huvudtalare: Andreas Svahn

Lekeberg, familjefest kl.11,00–12,00
Plats: Torget Fjugesta
Huvudtalare: Karin Sundin

Karlskoga, avmarsch 13,30 från Folkets Hus, tal 14,00
Plats: Katrinedalsparken
Huvudtalare: Nina Höijer

Degerfors, avmarsch 10,30 från Folkets parksparkering, tal 11,00
Plats: Folkets Park
Huvudtalare: Lena Rådström Baastad

Hällefors, 11,00–13,00 Lindholmstorpet
Plats: Lindholmstorpet
Huvudtalare: Denis Begic

Ljusnarsberg, 12,00 – 14,00, familjedag
Plats: Malmtorget
Huvudtalare: Denis Begic

Lindesberg, avmarsch 12,00, tal 12,30
Plats: Norrtullstorget utanför biblioteket
Huvudtalare: Torbjörn Johansson, LO

Nora, start 10,00
Plats: Rådhuset
Huvudtalare: Eva-Lena Jansson

Laxå, Centrumtorget i Laxå, 14,00–16,00
Plats: Centrumtorget
Huvudtalare: Andreas Svahn

Första majfirande i Värmlands län 2019

Arvika, samling 13,30
Plats: Torget
Huvudtalare: Kenneth Johannesson

Eda, samling 10,00
Plats: Åmotfors Folkets Hus
Huvudtalare: Mats Sandström

Filipstad, samling 10,45
Plats: Folkets Hus
Huvudtalare: Kenneth Johannesson

Forshaga, samling 10,00
Plats: Parkeringen, lärcenter Forshaga
Huvudtalare: Per Lawén

Grums, samling 10,45
Plats: Idrottsparken
Huvudtalare: Gunilla Svantorp

Hagfors, samling 11,00
Plats: Familjedag i Blinkenbergsparken
Huvudtalare: Mikael Dahlqvist

Hammarö, samling 10,00
Plats: Skoghallskyrkan
Huvudtalare: Camilla Anglemark

Karlstad, samling 15,00
Plats: Stora torget
Huvudtalare: Marie Nilsson

Kil, samling 11,00
Plats: Gröna torget
Huvudtalare: Marie Nilsson

Kristinehamn, samling 12,00 – 16,00
Plats: Familjefest Södra torget
Huvudtalare: Gunilla Svantorp

Munkfors, samling 13,00
Plats: Torget Munkfors
Huvudtalare: Mikael Dahlqvist

Storfors, samling 10,45
Plats: Spruthuset
Huvudtalare: Kenneth Johannesson

Sunne, samling 11,00
Plats: Teatertorget
Huvudtalare: Åsa Johansson

Säffle
Firar första maj gemensamt med Åmål
Plats: Åmål

Torsby, samling 13,00
Plats: Biografen stjärnan
Huvudtalare: Åsa Johansson

Årjäng, samling 16,00
Plats: Calaras torg, vid regn Folkets Hus
Huvudtalare: Carina Ohlsson

 

 

 

Anna-Lena Andersson
- Din webbläsare verkar inte ha stöd för javascript. Skriv in fornamn.efternamn@lo.se i ditt mailprogram.